Z ubezpieczeniem turystycznym możesz liczyć na kompleksową pomoc w razie nieszczęśliwego wypadku lub zachorowania poza granicami kraju. Otrzymasz zwrot kosztów leczenia w tym zakupu lekarstw, transportu do szpitala, pobytu w szpitalu, powrotu do Polski i kontynuacji leczenia w kraju. Oferta obejmuje również pomoc prawną i OC. Koszty leczenia poza granicami Polski, akcji ratunkowych oraz transportu do kraju mogą wynieść dziesiątki tysięcy złotych! Wykup polisę turystyczną i nie obawiaj się ogromnych wydatków w razie choroby lub wypadku.
5 cennych uwag przed wyborem ubezpieczenia
W przypadku zagranicznego wyjazdu należy zadbać, aby zawsze suma ubezpieczenia była wysoka, adekwatna do ewentualnych zagrożeń, co zależy od miejsca uprawiania tego sportu, jego formy, czasu . Musimy zawsze przewidywać, że jeśli konieczny będzie np. skomplikowany transport ze stoku, z zaangażowaniem śmigłowca, karetki, a potem powrotu do kraju w warunkach specjalnych (np. pozycji leżącej), koszty mogą gigantycznie wzrastać i wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tylko dzięki wysokiej sumie ubezpieczenia, turysta nie będzie musiał martwić się o pokrycie takich kosztów z własnych środków. Musimy także pamiętać, że już prawie zasadą jest używanie helikoptera prawie we wszystkich sytuacjach nadzwyczajnych na alpejskich stokach.
Należy dostosować ubezpieczenie do konkretnych warunków wyjazdu i omówić to szczegółowo z dystrybutorem już podczas przygotowania ubezpieczenia. Uprawianie sportów zimowych najczęściej traktowane jest przez ubezpieczycieli jako tzw. „amatorskie uprawianie sportów” i wystarczy rozszerzenie polis ubezpieczenia turystycznego (KL) o to ryzyko. Jeśli natomiast wybieramy się na inne formy aktywności narciarskiej (narty/snowboard, narciarstwo zjazdowe poza trasami, lub podobne) warto podkreślić ten fakt już podczas przygotowania polisy, by upewnić się, że pomoc będzie nam udzielona w sytuacji, gdy do nieszczęśliwego wypadku dojdzie wskutek uprawiania takiego rodzaju sportu. Jeśli turyści leczą się na różne choroby, warto wykupić rozszerzenie polisy o choroby przewlekłe. Zachęcamy zawsze do wybierania tej opcji, bo przy zmianach klimatu, zmianach wysokości, ciśnień i temperatur zawsze mogą wystąpić nieprzewidziane objawy chorobowe, które mogą być później uznane za choroby przewlekle. Wystarczy, że osoba leczyła się na takie schorzenia w kraju.
Na każdy wyjazd musimy posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Najlepiej związane z danym wyjazdem, a nie poleganie tylko na OC w życiu prywatnym np. z tytułu posiadania domu. Nie są to opcje drogie i nie warto oszczędzać na wysokościach sum gwarancyjnych. Warto też zapoznać się z wyłączeniami odpowiedzialności ubezpieczyciela nie tylko przy OC, ale także pozostałych ryzykach. Mają oni np. prawo odmówić pomocy i wypłaty odszkodowania, jeśli do wypadku dojdzie poza wyznaczoną trasą zjazdu, jeśli dojdzie pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Te i inne wyłączenia mogą stanowić podstawę do odmowy wypłaty odszkodowania czy udzielenia pomocy. Dlatego warto je także omówić z agentem przy zawarciu ubezpieczenia.
Jadąc własnym samochodem nie wolno zapominać o ubezpieczeniach OC, AC oraz dobrym Assistance z odpowiednim do odległości limitem kilometrów holowania pojazdu. Przyda się także ubezpieczenie ochrony prawnej. Dla spokoju wypoczynku nie wolno zapomnieć o ubezpieczeniu własnego domu i pozostawionego w nim mienia.
Do podstawowego ubezpieczenia (KL) można dobrać różne inne opcje zwłaszcza przy ubezpieczeniach “czysto narciarskich”, które gwarantują pomoc w razie zamknięcia wyciągów z uwagi na złe warunki pogodowe. Ubezpieczeni mogą liczyć wówczas na zwrot kosztów karnetów i ewentualnie kosztów wypożyczenia sprzętu, świadczenie w przypadku zamknięcia narciarskich tras zjazdowych czy zakwaterowanie w razie zejścia lawiny. W razie nieszczęśliwego wypadku i pobytu w szpitalu ubezpieczeni mogą również liczyć np. na: sprowadzenie i zakwaterowanie osoby bliskiej na czas rekonwalescencji ubezpieczonego, transport powrotny dzieci do domu, ochronę sprzętu narciarskiego i odpowiedzialność ubezpieczyciela za jego zniszczenie czy utratę.
Karta EKUZ vs. UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE
Badania wykazały, że 73% wyjeżdżających za granicę deklaruje zawarcie ubezpieczenia na wyjazd zagraniczny. 27% liczy na EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego lub… na szczęście.
Tutaj rodzi się pytanie. Czy posiadanie karty EKUZ jest wystarczającym zabezpieczeniem podczas zagranicznych wojaży? Odpowiedź jest bardzo prosta. Nie! Jeśli wyjeżdżający – najczęściej z rodziną – chce zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczny i spokojny wypoczynek to musi wykupić sobie odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, podróżne.
Na terenie Europy podróżujący mogą korzystać z EKUZ, którą ze znacznym wyprzedzeniem muszą uzyskać z NFZ, ale trzeba pamiętać, że karta EKUZ zapewnia tylko podstawową opiekę medyczną w szczególności w przypadkach poważnego zagrożenia dla zdrowia lub życia, np. wypadku. W różnych krajach zakres tej opieki jest także zróżnicowany. Inne świadczenia zdrowotne: leczenie w placówkach zdrowia często prywatnych, zakup leków, koszty ratownictwa czy transport powrotny do kraju musi pokryć już sam poszkodowany, a są to koszty zazwyczaj duże dochodzące nawet często do kilkunastu tysięcy złotych.
Wszystkie takie koszty pokrywają natomiast zawarte dobrowolnie ubezpieczenia turystyczne. Takie ubezpieczenie pokrywa w szczególności nierefundowane (z EKUZ) koszty leczenia (np. hospitalizacje, badania diagnostyczne, operacje i zabiegi, wizyty ambulatoryjne, konsultacje specjalistyczne, koszty ratownictwa, zakup leków i niezbędnych środków medycznych oraz transport sanitarny). Ubezpieczenie obejmuje także normalne zachorowania, pomoc dentystyczną i w zależności od wariantu wybranego ubezpieczenia jeszcze inne świadczenia. Trzeba zawsze także pamiętać o tzw. chorobach przewlekłych. Uważam, że o to ryzyko należy rozszerzać ubezpieczenie nawet przez ludzi uważających się za zdrowych.
Oczywiście każdy, kto zamierza uprawiać za granicą nawet nie wyczynowo sporty: niebezpieczne, wysokiego ryzyka, a w szczególności ekstremalne musi rozszerzyć zakres swojego ubezpieczenia o te ewentualności. Obejmują one także koszty ratownictwa, poszukiwań, transportu samolotem lub helikopterem sanitarnym i karetkami. Takie koszty nie są objęte kartą EKUZ podobnie jak: koszty powrotu do kraju transportem według wymogów medycznych, czy – bo i tak się zdarza – sprowadzenia zwłok do kraju.

Poznaj opinie naszych Klientów:
Dla mnie najważniejszy jest jednak kontakt z doradcą, który zna się na ubezpieczeniach i może mi pomóc. Polisonet łączy wygodę z profesjonalną obsługą. Czyli wygodny zakup online ze wsparciem kompetentnego doradcy. Dlatego zdecydowałam się za kup ubezpieczenia przez stronę www.polisonet.pl
Halina z Rzeszowa
Duża oszczędność czasu! Mimo, że mieszkam w mieście, gdzie Polisonet ma swoje biuro zakupiłem ubezpieczenie przez stronę www.polisonet.pl, ponieważ nie miałem czasu na wizytę w biurze. Wymieniłem parę maili z doradcą Polisonet i wszystko było jasne. Bez wychodzenia z domu, wygodnie przed swoim komputerem.
Marcin z Nowego Sącza
Szybko i sprawnie online z pomocą telefoniczną Pani Gosi z Polisonet. Doradziła mi jaki zakres będzie dla mnie najlepszy i ogólnie naprowadziła mnie na najkorzystniejszą dla mnie ofertę ubezpieczeniową. Polecam!